Board members

Keith Redpath, Chair

Keith Redpath became chair of NHS National Services Scotland on 1 August 2019.

Prior to his retirement in 2017, Keith spent a total of 42 years working in both local government and the NHS in Scotland. Since retiring he has been appointed to non-executive positions with the Care Inspectorate and the Scottish Social Services Council.

Keith was the chief officer of the West Dunbartonshire Integrated Joint Board and, between 2015 and 2017, he was the Chair of the National Chief Officers Group representing the views of his fellow chief officers across the health and care system in Scotland. He spent 20 years promoting and advocating for the integration of health and social care
services, which is one of the government’s key priorities in its Health and Social Care Delivery plan.  

Keith gained extensive experience in the development of change programmes and partnership working, in the continuous delivery of organisational and financial objectives, all with a focus on delivering improved outcomes for the users of the services that the organisations that he led had a responsibility to.

Associated with the following committees:

Term of Office

1 August 2019 to 31 July 2023.

 

 

Executive directors

 

Colin Sinclair

Colin Sinclair, Chief Executive

Colin became NSS Chief Executive on 1 August 2016 having been Interim Chief Operating Officer for the previous 10 months. During his time at NSS he has been Director of National Procurement and our Procurement, Commissioning and Facilities business unit. Colin has over 25 years experience in the logistics and supply chain industry working for a range of large manufacturing companies and professional logistics organisations. His career has been in the service industry and he endeavours to bring these skills to his leadership here at NSS. 

Associated with the following committees:

Term of office:

1 August 2016 until resignation.

 

 

Photograph of Carolyn Low

Carolyn Low, Director of Finance and Business Services

Joined NSS as a director in September 2014. Over 20 years public sector management and consulting experience and a qualified accountant. Carolyn helped transform operations in back-office and frontline services across health, local government and central government.

Associated with the following committees:

Term of Office

1 September 2014 until resignation.

 

 

Dr Lorna Ramsay, Medical Director

Lorna was appointed from November 2018 having fulfilled the role on an interim basis for the preceding 12 months. She has held a number of senior medical positions across NSS, including Medical Director of IT. As a doctor, she has experience in a range of clinical practice settings, public health medicine and medical management. Lorna has a longstanding interest in data and technology, in particular the digital enablement of health and care, which aligns with her strong focus on enabling clinical service change across Scotland. She strives to optimise the value delivered through NSS services to care professionals and the people of Scotland

Associated with the following committees:

Term of Office

31 October 2018 until resignation.

 

 

Non-executive directors

Julie Burgess, Non-Executive Director

Julie has a health service career spanning over 30 years, starting out as a critical care nurse.  She has held executive director and CEO roles in the NHS (in England).  She has also previously worked at government level in both Scotland and England.  As well as her current Non-Executive Director role for NSS, she is a trustee/Non-Executive Director for a hospice in Sussex and works as a qualified executive coach.

Associated with the following committees:

Term of Office

1 December 2015 to 30 November 2019 

Ian Cant, Employee Director

Post held since August 2013. Has held various positions within Practitioner and Counter Fraud Services. An active UNISON steward for the past decade and Vice-Chair of the UNISON Scottish Heath Care Branch for the past 4 years. Elected chair of NSS Staff Side.

Associated with the following committees:

Term of Office

1 August 2017 to 31 July 2021

John Deffenbaugh, Non-Executive Director

A business consultant with Scottish firm Frontline, who began his career in the NHS and has since worked across both the public sector and life sciences in the UK, US and Middle East.

Associated with the following committees:

Term of Office

1 February 2016 to 31 January 2020 

Kate Dunlop, Non-Executive Director

A business adviser and mediator with a portfolio of interests in the private, public and not for profit sectors.

Associated with the following committees:

Term of Office

1 July 2015 to 30 June 2020. 

Mark McDavid, Non-Executive Director

A career spanning more than 30 years in consumer goods bringing experience and expertise at the highest level. A non-executive chair of Thirsk Food Logistics Ltd.

Associated with the following committees:

Term of Office

1 September 2014 to 31 August 2020. 

Alison Rooney, Non-Executive Director

Alison has held various Executive and Non-Executive Director roles across both the public and private sectors and her experience includes healthcare, governance and finance. She is currently the Chief Executive of The Royal College of Surgeons of Edinburgh. 

Associated with the following committees:

Term of Office

26 June 2017 to 25 June 2021 

Associated with the Audit and Risk Committee.

Further information

For further information on our corporate governance, please contact Karen Nicholls, Interim Board Secretary by emailing nss.boardservices@nhs.net or calling 0131 275 6278.